Hopp til innhold

Budsjettvennlig Blaufränkisch fra Heinrich – en av Østerrikes fremste vinmakere

Jane Nisbet Huseby

Leter du etter en litt lettere rødvin som likevel har mye krutt – fulle av bær som blåbær og bjørnebær, med lette tanniner – er dette et svært godt valg.

Heinrich: en av Østerrikes ledende vinprodusenter

Heinrich, drevet av Gernot og Heike Heinrich, er en ledende økologisk og biodynamisk produsent i Østerrike. De holder til i vindistriktet Neusiedlersee, som ligger nordøst for innsjøen med samme navn, omtrent en times kjøretur sør for Wien. Siden starten i 1990 har de raskt blitt kjent for rødviner av høy kvalitet, laget med minimal intervensjon og med tydelig mineralitet som reflekterer jordsmonnet i vinmarkene.


Legg merke til at jeg ikke bruker betegnelsen «naturvin» her. Mange av vinene deres kunne nok beskrives slik, men jeg mener at Heinrichs viner først og fremst bør anerkjennes for sin kvalitet og opprinnelse. Begrepet «naturvin» er dessverre uregulert, og sier i seg selv lite om kvalitet. Etter min erfaring er det derfor ikke en kategori jeg ville bruke på viner i denne klassen.





Vinen jeg har valgt denne uken er en av Heinrichs mer tilgjengelige, en såkalt «entry-level»-vin. Den har opprinnelse fra Weinland, Østerrike, som tilsvarer en PGI (Protected Geographical Indication) – lokalt kalt Landwein. Weinland dekker Burgenland, Niederösterreich og Wien, og brukes ofte som en mer generell opprinnelsesbetegnelse. Den brede geografiske angivelsen står i sterk kontrast til Heinrichs ellers tydelige fokus på enkeltvinmarker, jordsmonn og terroir. Samtidig har også denne vinen det viktigste til felles med resten av porteføljen, nemlig kvalitet.


Blaufränkisch er en spennende drue som har vært dyrket i Østerrike siden 1800-tallet, og som også finnes i Ungarn under navnet Kékfrankos. Den regnes som Østerrikes viktigste rødvinsdrue, og hele 94 % av produksjonen kommer fra Burgenland. Blaufränkisch gir livlige, krydrede rødviner – perfekte til mange anledninger.

Besøk nettsiden: Heinrich 









Heinrich Blaufränkisch 2020

VMP: 16687301 -> åpnet på nettside til Vinmonopolet   

Bestillingsutvalget

Pris: 189,90 kr.


100% Blaufränkisch

Vinifikasjon: Økologisk og biodynamisk dyrkede druer. Spontangjæret i ståltank og brukte eikefat. Modnet i fire år på store, brukte eikefat før tapping.

Alkohol: 12 %

En frisk og aromatisk rødvin med god fruktkonsentrasjon av blåbær, bjørnebær, kirsebær og krydder. Den balanseres av høy syre og myke, pudderaktige tanniner. Vinen har fin kompleksitet, god lengde og medium fylde, med godt integrert alkohol på 12 %.

En svært god vin for pengene – perfekt til en fredagskveld med venner, ost- og spekefat eller pizza. Klar til å drikke nå, men kan også lagres i 1–2 år til.


89 poeng


BLI MED PÅ VINKURS HOS OSLO WINE SCHOOL - LES MER 

Ønsker du å utforske alle vinene på kurset fra samme type glass?


Du kan gjøre det enkelt - sjekk ut våre Universale vinglass designet av Jancis Robinson!

Se i butikk